Την πόρτα του Προεδρικού Μεγάρου θα περάσει στις 14:00 ο Αλέξης Τσίπρας, έχοντας στα… χέρια του τη συμφωνία του Eurogroup. Στις 7:30 το απόγευμα ο πρωθυπουργός θα ενημερώσει και τις Κοινοβουλευτικές Ομάδες του ΣΥΡΙΖΑ και των ΑΝΕΛ, στο Ζάππειο.
Η κυβέρνηση υποδέχθηκε σε πανηγυρικούς τόνους το αποτέλεσμα της συνεδρίασης στο Λουξεμβούργο, με τον Δημήτρη Τζανακόπουλο να κάνει λόγο για ιστορική απόφαση, «που διαμορφώνει μια κατάσταση βιωσιμότητας για το ελληνικό χρέος».
Από την άλλη η ΝΔ υποστηρίζει ότι η συμφωνία θα μπορούσε να έχει επιτευχθεί από το 2014, «αν ο κ. Τσίπρας δεν δοκίμαζε στην πλάτη των Ελλήνων τις αυταπάτες του».