Με μια λαμπρή τελετή, όπως συνηθίζεται εδώ και δεκαετίες, εγκαινιάζεται τη Δευτέρα, στις 19:00, η ναυτιλιακή έκθεση «Ποσειδώνια». Χιλιάδες εκθέτες από δεκάδες χώρες θα παρουσιάσουν, από τις 4 έως τις 8 Ιουνίου, τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους στο Εκθεσιακό Κέντρο Metropolitan Expo, στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος» στα Σπάτα.
Το μεγαλύτερο ναυτιλιακό γεγονός στον κόσμο γιορτάζει φέτος τα 50 χρόνια του.
Στη διοργάνωση, που γίνεται κάθε δύο χρόνια και αποφέρει συνολικά έσοδα ύψους 62 εκατ. ευρώ στις τοπικές επιχειρήσεις των κλάδων της φιλοξενίας, της εστίασης, της διοργάνωσης εταιρικών εκδηλώσεων και των μεταφορών στη χώρα μας, συμμετέχουν 1.920 εκθέτες από 92 χώρες.
Η έκθεση τελεί υπό την αιγίδα του υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, της Ένωσης Ελλήνων Εφοπλιστών και του Ναυτικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας με την υποστήριξη του δήμου Πειραιά και της Ελληνικής Επιτροπής Ναυτιλιακής Συνεργασίας του Λονδίνου. Συνέδρια, σεμινάρια, με περισσότερες από 40 ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις, ομιλίες και διασκέψεις για όλα τα κρίσιμα θέματα της ναυτιλιακής αγοράς θα προσελκύσουν το ενδιαφέρον των συμμετεχόντων σε ένα γεγονός που καθορίζει την παγκόσμια ναυτιλιακή ατζέντα.
Ιδιαίτερη βαρύτητα στην ήδη τεράστια απήχηση των «Ποσειδωνίων» προσδίδει η παρουσία του γενικού γραμματέα του Διεθνούς Ναυτιλιακού Οργανισμού (IMO) Λιμ Κίτακ και της Ευρωπαίας Επιτρόπου επί των Μεταφορών Βιολέτα Μπουλκ, ενώ δεδομένη είναι η παρουσία υπουργών Ναυτιλίας από τουλάχιστον επτά χώρες.