Στον ανακαινισμένο ναό των Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης στη μικρασιατική Μενεμένη την περασμένη Τετάρτη περίσσεψε η συγκίνηση, καθώς μέσα σε κατανυκτικό κλίμα έγινε η ενθρόνιση του νέου μητροπολίτη Βρυούλων παρουσία του πατριάρχη Αλεξανδρείας. Από την τελετή απουσίαζε ο Οικουμενικός Πατριάρχης ο οποίος το απόγευμα της Κυριακής εισήχθη στο νοσοκομείο με συμπτώματα υπερκόπωσης· τη Δευτέρα πήρε εξιτήριο ωστόσο ακύρωσε την προγραμματισμένη επίσκεψή του στη γη της Ιωνίας μαζί με τον κ. Θεόδωρο.
Τη Δευτέρα ο νέος μητροπολίτης Βρυούλων Παντελεήμονας επισκέφθηκε τα Βουρλά, την έδρα δηλαδή της μητρόπολής του, όπου έγινε δεκτός από την εκπρόσωπο της δημάρχου Εγούν Ουνάλ. Στη συνέχεια μαζί με κληρικούς και λαϊκούς επισκέφθηκε ιστορικούς τόπους της μητρόπολης.
Ο Μητροπολίτης Βρυούλων Παντελεήμων γεννήθηκε στις 24 Αυγούστου του 1936 στη Θεσσαλονίκη. Το 1955 ξεκίνησε να φοιτά στην Θεολογική Σχολή της Χάλκης από την οποία αποφοίτησε το 1959. Χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μακαριστό Μητροπολίτη Πριγκηποννήσων κυρό Δωρόθεο το 1957 και Πρεσβύτερος από τον Μακαριστό Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κυρό Παντελεήμονα. Διετέλεσε Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Ελευθερίου Ντεπώ. Το 1964 μετατέθηκε στην Αρχιεπισκοπή Αυστραλίας και υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αδελαΐδα και στη συνέχεια στο Σίδνεϊ.
Εξελέγη Τιτουλάριος Επίσκοπος Θεουπόλεως από την Αγία και Ιερά Σύνοδο του Οικουμενικού Πατριαρχείου την 1 Ιανουαρίου 1971 πατριαρχεύοντος του Μακαριστού Οικουμενικού Πατριάρχου Αθηναγόρου. Χειροτονήθηκε Επίσκοπος από τον Αρχιεπίσκοπο Αυστραλίας Ιεζεκιήλ και τους Επισκόπους Αυστραλίας Γαβριήλ και Ζηνουπόλεως Αρίσταρχο. Ως Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος Σίδνεϊ, Αρχιερατικός Επίτροπος Μελβούρνης και Αρχιερατικός Επίτροπος Αδελαΐδας.
Το 1984 με επιστολή του προς τον Οικουμενικό Πατριάρχη Δημήτριο, απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας και από τότε εφησύχαζε στην ιδιαίτερη πατρίδα του τη Θεσσαλονίκη, εξυπηρετώντας τις λατρευτικές ανάγκες ενοριών της Θεσσαλονίκης και των πέριξ αυτής, με την ευλογία πάντοτε των κατά τόπους Σεβασμιωτάτων Ποιμεναρχών. Στις 9 Ιανουαρίου 2018 εξελέγη υπό της Αγίας και Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου εν ενεργεία Μητροπολίτης Βρυούλων.