Η καθιερωμένη πλέον λαμπαδηφορία, την οποία διοργανώνει (κάθε χρόνο) η Ένωση Ποντίων Ν. Κιλκίς «Οι Αργοναύτες», θα πραγματοποιηθεί φέτος την Παρασκευή 18 Μαΐου και ώρα 8:00 μμ, στο πλαίσιο της Ημέρας Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου.
«Οι Αργοναύτες» υπογραμμίζουν στην ανακοίνωσή τους ότι θα πρέπει να δώσουν δυναμικό παρών τόσο οι ποντιακοί όσο και οι υπόλοιποι σύλλογοι της περιοχής του Κιλκίς, «ώστε η εικόνα της ενότητάς μας να προστεθεί στο δίκαιο των αιτημάτων μας για τη διεθνή αναγνώριση της Γενοκτονίας του λαού μας».
Η πορεία των λαμπαδηφόρων θα ξεκινήσει από το πάρκο του Κιλκίς, μπροστά από το άγαλμα του Αλ. Υψηλάντη, και διασχίζοντας την 21η Ιουνίου θα καταλήξει στο Μνημείο της Γενοκτονίας στην πλατεία Ειρήνης, όπου όλοι οι συμμετέχοντες θα ανάψουν ένα κερί στη μνήμη των θυμάτων της Γενοκτονίας.
Για πληροφορίες και συμμετοχές μπορείτε να καλείτε τον πρόεδρο του συλλόγου Αθανάσιο Λαβασά στο τηλέφωνο 6909 644322.