Η Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ) απαντά μέσω ανακοίνωσης που εξέδωσε στις πρόσφατες προκλήσεις του προέδρου της Τουρκικής Δημοκρατίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, σχετικά με την καταστροφή της Σμύρνης.
Με άκρως καυστικό τρόπο η ΟΠΣΕ βάζει τα πράγματα στη θέση τους και απαντά στον Τούρκο πρόεδρο.
«Η Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος, εκπροσωπώντας τα εκατομμύρια των απογόνων των θυμάτων της Μικρασιατικής Καταστροφής και πιστή στη διατήρηση της ιστορικής αλήθειας, επαναλαμβάνει την πάγια θέση της ότι η πυρπόληση της Σμύρνης και οι χιλιάδες νεκροί, το Ολοκαύτωμα της Μικράς Ασίας, ήταν αποτέλεσμα της τουρκικής θηριωδίας» αναφέρεται στην ανακοίνωση, ενώ τονίζεται ότι η καλή γειτονία και η φιλία χτίζονται μόνο όταν αναγνωρίζεται η ιστορική αλήθεια.