Σε κλίμα συγκίνησης και βαθιά κατάνυξης, την Κυριακή του Παραλύτου τελέστηκε στον Άγιο Γεώργιο Μουδανιών ο οποίος πλέον λειτουργεί ως πολιτιστικό κέντρο Θεία Λειτουργία χοροστατούντος του Οικουμενικού Πατριάρχη. Αυτή ήταν η πρώτη φορά εδώ και 96 χρόνια που ακούστηκαν ψαλμωδίες στην ελληνική πόλη της Βιθυνίας στη Μικρά Ασία.
«Σήμερα το βουβό κλάμα όλων όσοι τότε έκλεισαν την πόρτα του Αγίου Γεωργίου και έφυγαν αναγκαστικά, μεταποιείται εις χαράν ανεκλάλητον με την επίσκεψη και την παρουσία σας και την συμπροσευχή σας», είπε ο κ. Βαρθολομαίος απευθυνόμενος στους προσκυνητές από τα Νέα Μουδανιά της Χαλκιδικής που ταξίδεψαν στην πατρογονική γη. Ακόμα, τόνισε ότι αν και οι Έλληνες δεν είναι σήμερα στην περιοχή, δεν θα πρέπει να υπάρχει λύπη διότι η Θεία Λειτουργία είναι η σύγκλιση όλης της Εκκλησίας, μια υπέρβαση του χρόνου και του χώρου.
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης συνεχάρη τον μητροπολίτη Προύσης Ελπιδοφόρο για την πρωτοβουλία του να αγοράσει δύο ερειπωμένους βυζαντινούς ναούς, της Παναγίας της Παντοβασίλισσας στην Τρίγλια και των Ταξιαρχών στη Σιγή, και να μεριμνήσει για την αναγέννηση της λατρευτικής ζωής με την τακτική τέλεση της λειτουργίας από τον μόνιμο ιερέα στην περιοχή, πατέρα Χαράλαμπο Νίτσεφ.
Ο μητροπολίτης Προύσης Ελπιδοφόρος (φωτ.: Facebook / Ιερά Μητρόπολη Προύσης)
«Όλοι εμείς οι ολίγοι σήμερα γινόμαστε μάρτυρες μιας σημαντικής στιγμής για την Ιερά Μητρόπολη Προύσης και για την ιστορία των Μουδανιών. Και απορεί κανείς, αδελφοί μου, πώς γίνεται σε τέτοιες μεγάλες στιγμές να παρευρίσκονται μόνο λίγοι ως μάρτυρες», τόνισε κατά την αντιφώνησή του ο μητροπολίτης Ελπιδοφόρος, και κατέληξε: «Στον τόπο αυτό που εγκατέλειψαν βιαίως οι πατέρες μας, εγκαταστάθηκαν άλλοι άνθρωποι. Άνθρωποι εξίσου πονεμένοι, άνθρωποι εξίσου ξεριζωμένοι από τον τόπο τους, άνθρωποι εξίσου διψασμένοι για ειρήνη, για αγάπη, για φιλία, για συνεργασία».