Μετά τις παραιτήσεις του προέδρου και του αντιπροέδρου της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ) Λουκά Χριστοδούλου και Φώτη Καραλή αντίστοιχα, συνήλθε το ΔΣ της Ομοσπονδίας, την Κυριακή 15 Απριλίου, και κάλυψε τις θέσεις με τους κατά σειρά επιτυχόντες στις εκλογές της 5ης Μαρτίου 2017, την Ελένη Κούντζου και τον Γεώργιο Σακερλή. Έτσι μετά την ανασυγκρότηση σε σώμα το νέο ΔΣ της ΟΠΣΕ έχει ως εξής:
- Πρόεδρος: Αντώνης Οραήλογλου (Αδελφότητα Προκοπιέων Μακεδονίας Θράκης)
- Αντιπρόεδρος: Γιάννης Τριανταφυλλίδης (Σωματείο Νέα Σινασός)
- Γενικός γραμματέας: Δημήτρης Παντέλας (Ένωση Κάτω Παναγιάς Μικράς Ασίας)
- Ταμίας: Κώστας Αναγνωστάκης (Μικρασιατικός Σύλλογος Νέου Ψυχικού)
- Ειδική γραμματέας: Μαριάννα Μαστροσταμάτη (Σύλλογος Αλατσατιανών Αθήνας)
- Μέλη: Γιάννης Παπαδάτος (Εστία Νέας Σμύρνης), Αποστόλης Δαγδελένης (Ένωση Μικρασιατών Θήβας), Μαρία Δραγάτση (Σύλλογος Σμυρναίων Μικρασιατών Ελευθέριου Νέου Κορδελιού), Βαγγέλης Δαλκιρανίδης (Σύλλογος Μικρασιατών Πτολεμαΐδας), Ελένη Κούντζου (Ένωση Μικρασιατών Λαμίας), Γιώργος Σακερλής (Ένωση Μικρασιατών Σάμου)
Με ανακοίνωσή της η ΟΠΣΕ σημειώνει ότι με τη δύναμη των μελών-σωματείων της συνεχίζει το έργο και τον αγώνα για τη διατήρηση της μνήμης, τη διάδοση της ιστορίας των προγόνων μας και την ικανοποίηση των πάγιων αιτημάτων από την πολιτεία.