Τη βραβευμένη, από την Ακαδημία Αθηνών, παράσταση «Ο Θησέας και η Αριάδνη στο Νησί των Ταύρων» παρακολούθησαν και απόλαυσαν οι μαθητές των τμημάτων της Ευξείνου Λέσχης Ποντίων Νάουσας. Την Κυριακή 1 Απριλίου 2018, στο θέατρο «Κολοσσαίον» στη Θεσσαλονίκη, παιδιά και γονείς ψυχαγωγήθηκαν με το υπερθέαμα της παραγωγής του θεάτρου Badminton και ταυτόχρονα «διείσδυσαν» στην ιστορία του μυθικού ήρωα Θησέα, γιου του βασιλιά Αιγέα και ιδρυτή της Αθήνας.
Εικοσιπέντε ταλαντούχοι καλλιτέχνες-εναέριοι ακροβάτες, ηθοποιοί, τραγουδιστές και χορογράφοι έδωσαν σάρκα και οστά στον αρχαιοελληνικό μύθο.
Ο Θησέας, μετά από τους άθλους με τους οποίους εντυπωσίασε το θεατρικό κοινό, ταξίδεψε στην Κρήτη, όπου με τη βοήθεια των θεών και της όμορφης Αριάδνης, νίκησε τον Μινώταυρο.
Επί σκηνής, οι θεατές, μικροί και μεγάλοι, θαύμασαν το Παλάτι της Κνωσού, τη φουρτουνιασμένη θάλασσα, το πλοίο του Θησέα, τον Μινωικό λαβύρινθο, τη μηχανή του Προκρούστη, τη Σελήνη, τις Γοργόνες, τις ιπτάμενες Άρπυιες, έναν τεράστιο ταύρο, τα ταυροκαθάψεια, θεούς που αναδύονταν από τα έγκατα της γης ή αιωρούνταν στον ουρανό, ήρωες, θνητούς και βασιλιάδες!
- Φωτογραφίες: Εύξεινος Λέσχη Ποντίων Νάουσας.