Ταξίδι στο χρόνο με όχημα περισσότερες από 100 παραδοσιακές αρμενικές φορεσιές θα κάνουν όσοι παρακολουθήσουν σήμερα, στις 19:00, τη μουσικοχορευτική επίδειξη «Παρέλαση αρμενικών παραδοσιακών στολών (1590-2018)», στο κεντρικό αμφιθέατρο του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, στην πανεπιστημιούπολη της Κομοτηνής.
Η Τζούλια Μουτλού και η 40μελής χορευτική ομάδα «Ταλαρίκ» από την Κωνσταντινούπολη θα παρουσιάσουν φορεσιές από την ιστορική και σύγχρονη Αρμενία.
Παράλληλα με τις παραδοσιακές ενδυμασίες θα προβάλλονται διαφάνειες αρχειακού υλικού, ενώ ανάλογα την ενδυμασία θα παρουσιάζεται χορός από την ίδια περιοχή αλλά θα παίζεται και μουσική από εκεί.
Την εκδήλωση διοργανώνουν η Αρμενική Κοινότητα Κομοτηνής, το Τμήμα Γλώσσας και Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών, ο Εκπολιτιστικός Μορφωτικός Όμιλος Αρμενίων Κομοτηνής (ΕΜΟΑΚ) και η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, Αθλητισμού (ΔΚΠΠΕΑΚ). Η ιδέα ήταν της Ζανίν Παπαζιάν.
- Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.