Η Ένωση Σπάρτης Μικράς Ασίας συγχαίρει τον Όμιλο Φιλάθλων Νέας Ιωνίας, τον αρχαιότερο και μεγαλύτερο αθλητικό σύλλογο της πόλης, για τη μεγάλη επιτυχία της γυναικείας ομάδας να κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας στο χάντμπολ. Το περασμένο Σάββατο, στην Κοζάνη, σε έναν συγκλονιστικό τελικό που αποτέλεσε διαφήμιση για το άθλημα, η ομάδα της Νέας Ιωνίας νίκησε τον ΠΑΟΚ 21-20 και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία της, πανηγυρίζοντας τον πρώτο τίτλο της σεζόν.
Όπως αναφέρει η ανακοίνωση της Ένωσης Σπάρτης Μ. Ασίας, πρόκειται για ένα «σπουδαίο επίτευγμα που αντανακλά σε όλον τον φίλαθλο κόσμο της πολιτείας, ο οποίος νιώθει υπερήφανος. Δεν είναι βέβαια το μόνο, γιατί σε μια σειρά από αθλήματα ο ΟΦΝΙ έχει διακριθεί, χρόνια τώρα με τους αθλητές του τόσο στην Ελλάδα όσο και σ’ όλον τον κόσμο. Θέλουμε ξεχωριστά να σφίξουμε το χέρι κάθε μιας αθλήτριας για την αγάπη της στο άθλημα αλλά και στα χρώματα του συλλόγου της, και ακόμη της διοίκησης και του προπονητικού τιμ».
Ο ΟΦΝΙ ιδρύθηκε το 1926 από Μικρασιάτες πρόσφυγες, όντας ο πρώτος σύλλογος που δημιουργήθηκε στην πόλη.
Το σωματείο ανέστειλε τη λειτουργία του το 1940 εξαιτίας του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου και επανήλθε το 1947,γνωρίζοντας επιτυχίες, ιδιαίτερα στο άθλημα του ποδοσφαίρου. Κατά τη διάρκεια αυτών των ετών, υπήρξαν μετονομασίες (Αστέρας Νέας Ιωνίας, AE N. Iωνίας), ενώ το 1967 πραγματοποιήθηκε συγχώνευση με την ΑΕ Ελευθερούπολης και μετονομασία σε Ελπίδα Νέας Ιωνίας. Από το 1975 κι έπειτα, και τη διάλυση της Ελπίδας, ο σύλλογος επανήλθε στην ενεργό δράση με την πρώτη ονομασία του: Όμιλος Φιλάθλων Νέας Ιωνίας.