Με κάθε ιεροπρέπεια και σύμφωνα με την από αιώνων διαμορφωμένη παράδοση γιορτάστηκε στην Ιερά Καθέδρα της Πρωτοθρόνου Εκκλησίας της Κωνσταντινουπόλεως η Κυριακή της Ορθοδοξίας. Τελέστηκε Πατριαρχική και Συνοδική Θεία Λειτουργία σε ανάμνηση του τέλους της εικονομαχίας και της οριστικής αναστήλωσης των Ιερών Εικόνων το 843 μ.Χ.
Της Θείας Λειτουργίας προεξήρχε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, συμπαραστατούμενος από τους μητροπολίτες Φιλαδελφείας Μελίτονα, Σεβαστείας Δημήτριο, Μύρων Χρυσόστομο, Ικονίου Θεόληπτο, Καλλιουπόλεως και Μαδύτου Στέφανο, Προύσης Ελπιδοφόρο, Κεφαλληνίας Δημήτριο και Σμύρνης Βαρθολομαίο.
Τον πανηγυρικό λόγο της ημέρας εκφώνησε ο επίσκοπος Αλικαρνασσού Αδριανός.
Εκκλησιάστηκαν οι μητροπολίτες Γέρων Νικαίας Κωνσταντίνος και Κυδωνιών Αθηναγόρας καθώς και ο αρχιεπίσκοπος Ανθηδώνος Νεκτάριος, επίτροπος του Παναγίου Τάφου στην Πόλη. Επίσης, ο πρέσβης της Ελλάδας στην Άγκυρα Πέτρος Μαυροειδής, ως εκπρόσωπος της ελληνικής κυβέρνησης, ο πρέσβης Ευάγγελος Σέκερης, γενικός πρόξενος της Ελλάδος στην Κωνσταντινούπολη, ο πρόξενος της Ουκρανίας στην Κωνσταντινούπολη Maksym Vdovychenko, άρχοντες οφφικιάλιοι του Οικουμενικού Θρόνου, καθηγητές και μαθητές από τα ομογενειακά σχολεία της Κωνσταντινούπολη, και πλήθος προσκυνητών.
Μετά την απόλυση, ο Οικουμενικός Πατριάρχης, με τους αρχιερείς που συλλειτούργησαν μαζί του, ανέγνωσαν το καθιερωμένο τρισάγιο υπέρ αναπαύσεως των ψυχών όλων «των υπέρ της Ορθοδόξου ημών πίστεως αγωνισαμένων και τελειωθέντων εν αυτή». Ακολούθησε η λιτανευτική πομπή των Ιερών Εικόνων κατά την οποία ο Οικουμενικός Πατριάρχης ευλόγησε τον πιστό λαό από τον εξώστη του Πατριαρχικού Οίκου.