Με σκοπό να παρευρεθούν στην αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Αγίου Χαραλάμπους στο Τσεσμέ, αντιπροσωπεία του Πολιτιστικού Συλλόγου Μικρασιατών Νομού Λαρίσης ταξίδεψε στη Σμύρνη. Το ταξίδι πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 9-11 Φεβρουαρίου μετά από πρόσκληση που τους απηύθυνε ο μητροπολίτης Σμύρνης Βαρθολομαίος.
Τα μέλη του Συλλόγου συνόδευσε ο δήμαρχος Λαρισαίων Απόστολος Καλογιάννης.
Το πρωί του Σαββάτου, ανήμερα της γιορτής του Αγίου Χαραλάμπους, τα μέλη της αποστολής παρακολούθησαν μαζί με εκατοντάδες άλλους πιστούς και τη γενική πρόξενο της Ελλάδας στη Σμύρνη Αργυρώ Παπούλια την αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον φερώνυμο Ιερό Ναό του Τσεσμέ. Το ίδιο βράδυ πραγματοποιήθηκε εκδήλωση φιλίας ανάμεσα στα μέλη του Μικρασιατικού Συλλόγου και της Ορθόδοξης Κοινότητας Σμύρνης, με σκοπό να μεταφερθεί το μήνυμα ειρηνικής συνεργασίας και συνύπαρξης των δυο λαών.
Την εκδήλωση χαιρέτισε η πρόεδρος του Συλλόγου Δέσποινα Θεοδώρου ευχαριστώντας τον μητροπολίτη Σμύρνης για την πρόσκληση και την Αργ. Παπούλια για τη φιλοξενία. Ακολούθησε η παράσταση του χορευτικού τμήματος του Συλλόγου και η χορωδία που ερμήνευσε τραγούδια της Μικρασίας.
Την επόμενη μέρα, λίγο πριν αναχωρήσουν για την Ελλάδα, παρακολούθησαν τη Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό της Αγίας Φωτεινής Σμύρνης.
- Φωτογραφίες: larissanet.gr.