Για τρίτη συνεχή χρονιά, μετά από διακοπή πολλών ετών, αναβίωσε η εκδήλωση του παιδικού αποκριάτικου χορού στους χώρους της Εστίας Νέας Σμύρνης, την ημέρα της Τσικνοπέμπτης.
Μικροί και μεγάλοι κατέκλυσαν την αποκριάτικα στολισμένη κεντρική αίθουσα εκδηλώσεων «Πάνος Χαλδέζος», ντυμένοι με τις πιο αστείες και ευφάνταστες αποκριάτικες φορεσιές τους.
Το ξέφρενο γλέντι περιλάμβανε μουσική σε αποκριάτικους (και όχι μόνο) ρυθμούς, πολύ χορό και ένα μοναδικό αποκριάτικο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο οποίο τα παιδιά κλήθηκαν να ανακαλύψουν «Το μυστικό της χαμένης αποκριάτικης μάσκας», να χορέψουν και να παίξουν παιχνίδια γύρω από το πιο τρελό και χρωματιστό γαϊτανάκι.
Φυσικά οι σερπαντίνες και τα πολύχρωμα μπαλόνια που έπεσαν ξαφνικά από τον «ουρανό» της αίθουσας είχαν για άλλη μια χρονιά την τιμητική τους, και όλα τα παιδιά έφυγαν κρατώντας πολλά από αυτά με το πιο πλατύ τους χαμόγελο.
Η Εστία Νέας Σμύρνης έδωσε χαρά και στους ηλικιωμένους.
Μέσα σε ιδιαίτερα συγκινητική ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου το απόγευμα στη Μονάδα Φροντίδας Ηλικιωμένων «Οίκος Γαλήνης» εκδήλωση – τσάι συνοδεία κλασικής μουσικής.
Την όμορφη αυτή εκδήλωση παρακολούθησε πλήθος κόσμου, συγγενείς των ενοίκων και δεκάδες εθελοντές σε μια προσπάθεια κοινωνικοποίησης και στήριξης των ηλικιωμένων.