Τραγωδία στα παγωμένα νερά του Αιγαίου εκτυλίχθηκε χθες το βράδυ όταν, σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, ηλικιωμένος επιβάτης του Blue Star Naxos πήδηξε στη θάλασσα, λίγα ναυτικά μίλια έξω από τη Σύρο. Για τον εντοπισμό του έγινε μεγάλη επιχείρηση με συντονιστή το Λιμενικό Σώμα και τη συμμετοχή των ΕΓ/ΟΓ Blue Star Naxos, Blue Star Delos, δύο δεξαμενόπλοιων, ταχύπλοων του Λιμενικού και ενός ελικόπτερου Super Puma.
Ο αγνοούμενος εντοπίστηκε, γύρω στις 23:00, νεκρός 4 ναυτικά μίλια ΒΔ της Σύρου.
Η σορός του άνδρα μεταφέρθηκε στη Σύρο για να ταυτοποιηθεί και εντός των επόμενων ωρών θα γνωρίζουμε την ταυτότητά του.
Σοκαρισμένοι οι υπόλοιποι επιβάτες του καταστρώματος δε μπορούσαν να πιστέψουν στα μάτια τους για το τι ακριβώς έγινε. Μάλιστα, μαρτυρίες αναφέρουν πως κάποιοι επιβάτες που είδαν τον άνδρα να σκαρφαλώνει τα κάγκελα του πλοίου προσπάθησαν να τον σταματήσουν, ωστόσο αυτός πρόλαβε να πηδήξει στη θάλασσα.