Ιδιαίτερα προκλητικοί ήταν για μια ακόμα ημέρα οι Τούρκοι στο Αιγαίο, καθώς προχώρησαν σε 35 παραβιάσεις του ελληνικού εναερίου χώρου. Τρία CN-235 που προέβησαν στις περισσότερες παραβιάσεις, τέσσερα ελικόπτερα και δυο F-16 εισήλθαν στο FIR Αθηνών.
Τα τουρκικά αεροσκάφη φρόντισαν να παραβούν τους Κανόνες Εναερίου Κυκλοφορίας 11 φορές.
Σύμφωνα με τα στοιχεία από το Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας, ο σχηματισμός των δύο τουρκικών F-16 παραβίασε πέντε φορές τον εθνικό εναέριο χώρο, ενώ τρία μεμονωμένα αεροσκάφη ναυτικής συνεργασίας/ηλεκτρονικού πολέμου CN-235 προέβησαν σε 30 παραβιάσεις.
Για την αναχαίτιση των CN-235 απογειώθηκαν μαχητικά επιφυλακής της Πολεμικής Αεροπορίας από τη Λήμνο, ωστόσο η αναγνώριση/αναχαίτιση των τουρκικών CN 235 κατέληξε σε εμπλοκή στις 14:40 στη Χίο με δυο τουρκικά F-16.
Αξίζει να σημειωθεί πως η Τουρκία διεξάγει αυτές της μέρες επιχειρησιακή εκπαίδευση ανθυποβρυχιακής δράσης στα διεθνή ύδατα κάτω από το Καστελόριζο.