Έχοντας μαζί τους ένα παραδοσιακό αετάκι αλλά και τις καλύτερες ευχές για υγεία και αισιοδοξία, και με τα αυτιά τους γεμάτα από τους ήχους κλασικής μουσικής έφυγαν από το Μέγαρο της Εστίας Νέας Σμύρνης τα περίπου 700 μέλη και φίλοι του ιστορικού σωματείου που έδωσαν το παρών στην καθιερωμένη γιορτή για την κοπή της βασιλόπιτας.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 10 Ιανουαρίου. Την πίτα ευλόγησαν οι ιερείς της μητρόπολης Νέας Σμύρνης, οι οποίοι μετέφεραν τις ευχές του μητροπολίτη Συμεών για μια ευλογημένη και ειρηνική χρονιά.
(Φωτ.: Facebook / Εστία Νέας Σμύρνης)
Τη βραδιά έντυσαν με τις φωνές τους δύο αστέρια της Λυρικής Σκηνής, ο βαρύτονος Νίκος Καραγκιακούρης και η σοπράνο Λητώ Μεσσήνη. Στο πιάνο τους συνόδευσε ο Πάνος Λουμάκης. Ξεχωριστή στιγμή η παρουσίαση του νέου καθηγητή πιάνου της Εστίας Νέας Σμύρνης. Ο καταξιωμένος πιανίστας Μάνος Κιτσικόπουλος παρουσίασε ένα δείγμα της δουλειάς του και απέσπασε το χειροκρότημα του κοινού.