Την άδεια των τουρκικών Αρχών για τον επίσημο εορτασμό της μνήμης του Αγίου Βουκόλου, του πρώτου Επισκόπου Σμύρνης, εξασφάλισε και φέτος το Οικουμενικό Πατριαρχείο.
Το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου στον ιστορικό ναό των Αγίων Βουκόλου και Πολυκάρπου θα τελεστεί Μέγας Εσπερινός χοροστατούντος του μητροπολίτη Σμύρνης Βαρθολομαίου. Τον Θείο Λόγο θα κηρύξει ο αρχιμανδρίτης Ευσέβιος Σπουργίτης, πρωτοσύγκελλος της μητρόπολης Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης.
Την ίδια μέρα, στις 19:30, ο Ρωμαίικος Πολιτιστικός και Πνευματικός Σύνδεσμος Σμύρνης διοργανώνει επετειακή εκδήλωση με τη συμμετοχή χορωδίας υπό τη διεύθυνση του Ιωάννη Χαβιαρλή.
Το πρωί της Κυριακής 4 Φεβρουαρίου, Όρθος και αρχιερατικό συλλείτουργο προεξάρχοντος του μητροπολίτη Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης Ιωάννη. Κατά τις ιερές Ακολουθίες θα ψαλεί χορός ιεροψαλτών. Στην ορθόδοξη κοινότητα Σμύρνης θα παραδοθεί από τον μητροπολίτη Ιωάννη και θραύσμα των ιερών λειψάνων του Αγίου Βουκόλου.