Η κοπή βασιλόπιτας της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ), χθες το απόγευμα στο κλειστό Δημοτικό Θέατρο Συκεών, αποτέλεσε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για συνεύρεση των σωματείων μελών της.
Η ΟΠΣΕ μέσω της εκδήλωσης γιόρτασε την έλευση του νέου χρόνου τιμώντας πατροπαράδοτα ήθη και έθιμα.
Από τις χορωδίες του Μικρασιατικού Συλλόγου Νέας Ευκαρπίας «Ουσάκ», του Συλλόγου Μικρασιατών Ευόσμου «Οι Άγιοι Απόστολοι» και του Συλλόγου Μικρασιατών Πιερίας ακούστηκαν τα παραδοσιακά κάλαντα από τον Πόντο, τη Μικρά Ασία και την Καππαδοκία ενώ ακολούθησε μουσικοχορευτικό πρόγραμμα.
(Φωτ.: Κατερίνα Μπίλη)
Το παρών στην εκδήλωση έδωσαν εκπρόσωποι προσφυγικών σωματείων της Βόρειας Ελλάδας και όχι μόνο, καθώς και το μέλος της Διεθνούς Συνομοσπονδίας Ποντίων Ελλήνων Κατερίνα Μπίλη.