Το αισιόδοξο μήνυμα ότι η Ρωμιοσύνη της Κωνσταντινούπολης, της Ίμβρου, της Τενέδου όχι μόνο αντέχει αλλά και συνεχίζει μπροστά μετέφερε σε μαθητές, φοιτητές και νέους εργαζόμενους ο Οικουμενικός Πατριάρχης. Στο πλαίσιο πρωτοχρονιάτικης εκδήλωσης που έγινε την περασμένη Τετάρτη στην Αστική Σχολή Γαλατά, ο κ. Βαρθολομαίος τόνισε ότι ανέτειλε μια περίοδος κατά την οποία το Φανάρι πρέπει να κάνει το χρέος του: να κρατήσει το παρελθόν, να το φέρει ως ουσία στο παρόν, «και να υφάνει το ένδυμά του για το μέλλον».
Βαρθολομαίος: Είμαστε γηγενείς, όχι απόδημοι.
«Τηρούμε τα έθιμά μας όχι από ανάγκη να δηλώσουμε την ύπαρξή μας, αλλά για να κηρύξουμε ότι η Ρωμιοσύνη της Πόλης αντέχει και συνεχίζει εμπρός», ήταν η χαρακτηριστική φράση στην ομιλία του. Όπως είπε, ο λόγος του δεν στερείται την ελπίδα και την αισιοδοξία «διότι είναι λόγος Χριστού, είναι Θεού λόγος, είναι φωνή από τα έγκατα της ιστορίας της Πόλης μας».
Η εκδήλωση στην Αστική Σχολή Γαλατά ήταν αφιερωμένη στη μνήμη της Αικατερίνης Στάνιτς, η οποία είχε πολύχρονη και πολυδιάστατη προσφορά στο Διοικητικό Συμβούλιο των παιδικών κατασκηνώσεων του Πατριαρχείου στην Πρώτη των Πριγκιποννήσων. Στο πλαίσιο της δόθηκαν υποτροφίες σε φοιτητές, ενώ κόπηκαν και οι βασιλόπιτες της Εφορείας της Αστικής Σχολής Γαλατά, του Συνδέσμου υποστηρίξεως Ρωμαίικων Κοινοτικών Ιδρυμάτων και του ΔΣ της Παιδοπόλεως Πρώτης.
Τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα και τα τραγούδια είπαν μέλη της γυναικείας χορωδίας της μητρόπολης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως «Αγία Κασσιανή η Υμνογράφος», ενώ το παρών μεταξύ άλλων έδωσαν ιεράρχες, ο πρέσβης Ευάγγελος Σέκερης και ομάδα νέων της Οικουμενικής Ομοσπονδίας Κωνσταντινουπολιτών.