Το πιο κεντρικό σημείο της Θεσσαλονίκης επέλεξε η Ένωση Ποντίων Αμπελοκήπων παραμονή Πρωτοχρονιάς προκειμένου να ψάλει τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα και να διαδώσει τον ποντιακό πολιτισμό.
Με νταούλια, λύρες και ποντιακές φορεσιές κατάφεραν να γίνουν το θέμα συζήτησης της αγοράς της Θεσσαλονίκης που έσφυζε από ζωή λόγω των ημερών.
Μέλη του συλλόγου μαγνήτισαν τα βλέμματα χιλιάδων περαστικών με τους χορούς και τη ζωντάνια τους. Μάλιστα, δεν ήταν λίγοι και εκείνοι που με ενθουσιασμό επιδόθηκαν σε ποντιακούς χορούς μαζί με τη χορευτική ομάδα του συλλόγου.
(Βίντεο: thessnews.gr)