Στους ναούς και τις μονές που ανεγέρθηκαν στην Κωνσταντινούπολη προς τιμήν της Παναγίας είναι αφιερωμένο το φετινό ημερολόγιο της Εταιρείας Βυζαντινών Μελετών Ν. Πρεβέζης. Οι Ρωμιοί της Πόλης την «προίκισαν» την πόλη με πάρα πολλούς ναούς για την Κυρία Θεοτόκο, πολλοί από τους οποίους λειτουργούν ακόμα και σήμερα.
Τα κείμενα του αγιολογίου έγραψε ο γέροντας Δοσίθεος Κανέλλος, ηγούμενος της Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Παναγίας Τατάρνης Ευρυτανίας, ο οποίος είναι ένας από τους ένθερμους μελετητές της ιστορίας της Κωνσταντινούπολης.