Η πρόκριση της ΑΕΚ στη φάση των 32 του Europa League είναι σημαντική σε πολλά επίπεδα για την ιστορία της ομάδας. Μέσα σε έναν χρόνο κατάφερε να εδραιωθεί εκ νέου στο ευρωπαϊκό στερέωμα μετά από πέντε χρόνια απουσίας. Αυτά τα πέντε χρόνια οι Κιτρινόμαυροι έζησαν την περιπέτεια του υποβιβασμού στη Γ’ Εθνική και την άμεση επιστροφή στη Super League.
Το καλοκαίρι η Ένωση βρισκόταν στη 207η θέση στην κατάταξη της UEFA και λίγους μήνες μετά εκτοξεύτηκε στην 145η.
Με την πρόκριση αυτή η ΑΕΚ προσπέρασε στην βαθμολογία της UEFA τον Παναθηναϊκό (157ος) και πλέον κυνηγάει τον Αστέρα Τρίπολης (136ος), από τον οποίο την χωρίζει μια ισοπαλία. Αν και αποκλείστηκε στα τέλη Ιουλίου από τα προκριματικά του Champions League, έχοντας δύσκολο έργο απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κατάφερε στη συνέχεια να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League, αποκλείοντας τη βελγική Κλαμπ Μπριζ.
Οι επιδόσεις της στον όμιλο, με αντιπάλους τη Μίλαν, την Αούστρια Βιέννης και τη Ριέκα, είναι εντυπωσιακές, καθώς κατόρθωσε να παραμείνει αήττητη, με απολογισμό μια νίκη και πέντε ισοπαλίες.
Γέμισαν τα ταμεία
Η ΑΕΚ με την πρόκρισή της στους ομίλους του Europa League, πήρε το πριμ των 2,6 εκατ. ευρώ, αλλά και 400.000 ευρώ από τη συμμετοχή της στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου αποκλείστηκε. Με τον αγωνιστικό απολογισμό της στη φάση των ομίλων, μία νίκη και πέντε ισοπαλίες, έβαλε στα ταμεία της το ποσό των 960.000 ευρώ. Ως πριμ που πέρασε στον όμιλο ως δεύτερη, παίρνει πριν 300.000 ευρώ. Παράλληλα, ως μια από τις 32 ομάδες που προκρίθηκαν, θα λάβει 500.000 ευρώ.
Σε όλα αυτά, προστίθεται και το market pool, δηλαδή το μερίδιο που αναλογεί σε κάθε ομάδα από τις διαφημίσεις και τα τηλεοπτικά δικαιώματα. Η Ένωση ήταν η μόνη ελληνική ομάδα που προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League, καθώς ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αποκλείστηκαν, οπότε έλαβε συνολικά το ποσό των 7.500.000 ευρώ. Πλέον είναι και η μόνη ομάδα από την Ελλάδα που θα συνεχίσει τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της και τον Φεβρουάριο, γεγονός που υπολογίζεται ότι θα φέρει στα ταμεία της το ποσό του ενός εκατ. ευρώ από το market pool.
Παράλληλα, στα έσοδα της ΑΕΚ πρέπει να υπολογιστούν και τα έσοδα από τα εισιτήρια, καθώς σε κάθε ευρωπαϊκό παιχνίδι είχε πάνω από 20.000 κόσμο το ΟΑΚΑ, ενώ απέναντι στη Μίλαν βρέθηκαν περίπου 50.000 θεατές.
Ευκαιρία για νέα διάκριση
Τη Δευτέρα η ΑΕΚ θα μάθει τον αντίπαλό της στη φάση των 32 του Europa League και όντας στο γκρουπ των αντιπάλων, θα κληρωθεί με μία δυνατή και εμπορική ομάδα. Ανάμεσα στους πιθανούς αντιπάλους των Κιτρινόμαυρων βρίσκονται και οι ομάδες που τερμάτισαν τρίτες στον όμιλο τους στο Champions League, όπως οι Ατλέτικο Μαδρίτης και Σπόρτινγκ Λισαβόνας.
Όποιος κι αν είναι ο αντίπαλος, η ΑΕΚ θα έχει την ευκαιρία να γράψει μια ακόμα χρυσή σελίδα στην ιστορία της, αποκαθιστώντας τη φήμη της σε Ελλάδα και Ευρώπη.