Το ΔΣ της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ) αποχαιρετά με δελτίο Τύπου τον Μικρασιάτη πολιτικό και δημοσιογράφο Γιάννη Καψή.
«Έφυγε για το μεγάλο ταξίδι. Άφησε όμως μια μεγάλη παρακαταθήκη σ’ εμάς τους Μικρασιάτες. Το έργο του. Μας δίδαξε ήθος και αξιοπρέπεια» τονίζεται από την Ομοσπονδία.
Τα έργα του Χαμένες πατρίδες, 1922. Η Μαύρη Βίβλος, Η Δίκη των Έξι, Τα σμυρναίικα τραγούδια έφεραν μνήμες στους παλιούς και γνώση στους νεότερους. Ως πολιτικός, ο Γ. Καψής ήταν ένας από αυτούς που εισηγήθηκαν, το 1998, την καθιέρωση της 14ης Σεπτεμβρίου ως ημέρας μνήμης τη Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας από το τουρκικό κράτος.
«Καλό κατευόδιο πατριώτη», καταλήγει η ανακοίνωση της Ομοσπονδίας.