Στις Σέρρες βρέθηκε ο πρόεδρος της ΟΠΣΕ Λουκάς Χριστοδούλου το τριήμερο 6-8 Νοεμβρίου και είχε την ευκαιρία να συναντηθεί με προεδρεία Μικρασιατικών σωματείων. Δεν του δόθηκε η δυνατότητα να βρεθεί σε όλα τα σωματεία που είναι εγγεγραμμένα στην Ομοσπονδία, μιας και ο νομός Σερρών διαθέτει πάνω από δέκα.
Το μεσημέρι της Δευτέρας μαζί με τον πρόεδρο της Αδελφότητας Μικρασιατών Ν. Σερρών Σωκράτη Κοτζάογλου και τον πρόεδρο της Ομοσπονδίας Θρακικών Σωματείων Ελλάδος Λευτέρη Χατζόπουλο παρέστησαν σε ενημερωτική συζήτηση-συνέντευξη στο τηλεοπτικό κανάλι «Επιλογές» των Σερρών, όπου αναφέρθηκαν στα θέματα που απασχολούν την ΟΠΣΕ, όπως η Γενοκτονία του Μικρασιατικού Ελληνισμού, η ίδρυση Μουσείων στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Κατά την παραμονή του στις Σέρρες, ο Λουκάς Χριστοδούλου συναντήθηκε με τα εξής σωματεία:
- Αδελφότητα Μικρασιατών Ν. Σερρών «Ο Άγιος Πολύκαρπος»
- Μικρασιατική Αδελφότητα Νέων Κιουπλιών Σερρών
- Σύλλογος Μικρασιατών Αγ. Ιωάννη Σερρών «Αλησμόνητες Πατρίδες»
- Μικρασιατικός Πολιτιστικός Σύλλογος Μαυρολόφου Σερρών
Με το προεδρείο του συλλόγου Μικρασιατών Αγ. Ιωάννη Σερρών «Αλησμόνητες Πατρίδες».
Με την Μαριάνθη και τον Τριαντάφυλλο Ιωαννίδη, στα γραφεία του Μικρασιατικού πολιτιστικού συλλόγου Μαυρολόφου Σερρών.