Την Τρίτη 10 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε συνάντηση του ΣΠΟΣ Θεσσαλονίκης στην Ένωση Ποντίων Πολίχνης, με σκοπό να οριστούν οι συντονιστές χοροδιδάσκαλοι για το επικείμενο 13ο Πανελλαδικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών της ΠΟΕ το οποίο θα γίνει το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
Η πρώτη πρόβα των χορευτών του ΣΠΟΣ Θεσσαλονίκης ορίστηκε για την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου στις 20:00, στο 2ο ΕΠΑΛ Ευόσμου.
Στη συνάντηση του ΣΠΟΣ Θεσσαλονίκης ορίστηκαν από την Επιτροπή Πολιτισμού της ΠΟΕ συντονιστές ο Παύλος Τσιλογλανίδης και ο Κλεάνθης Σιαμλίδης και χοροδιδάσκαλοι ο Σάββας Γεωργιάδης, ο Γιώργος Μιχαηλίδης και ο Χρήστος Κυριακίδης. Βοηθοί χοροδιδάσκαλοι επιλέχθηκαν οι: Δέσποινα Στεφανίδου, Στράτος Μπίλης, Κώστας Νικολαΐδης, Παναγιώτης Δουλκερίδης, Κώστας Κετικίδης, Δημήτρης Ευθυμιάδης, Παναγιώτης Κυρμανίδης, Μπάμπης Κυρμανίδης, Κυριάκος Κυριακίδης, Γιάννης Τοκμακίδης και Γρηγόρης Γρηγοριάδης.