Τα Πάταρα ήταν μία από τις έξι κορυφαίες πόλεις του Κοινού της Λυκίας, στα παράλια της Μικράς Ασίας. Στην αρχαία πόλη υπήρχε μαντείο και ναός του Απόλλωνα που συγκρινόταν μόνο με εκείνον των Δελφών. Ο πρώτος οικισμός βρισκόταν στην περιοχή του Κισίκ, στη νότια επαρχία Κας της Αττάλειας. Από το 1988, οπότε και ξεκίνησαν οι ανασκαφές, έχουν έρθει στο φως πολλά σημαντικά ευρήματα, τα οποία αναμένεται να ρίξουν φως στην Ελληνιστική και Κλασική εποχή.
Φέτος οι αρχαιολόγοι επικεντρώθηκαν στα λουτρά και στη γύρω περιοχή, στη βασιλική και στην αρχαία ακρόπολη στο κέντρο της πόλης.
Όπως αναφέρει η καθηγήτρια Αρχαιολογίας και επικεφαλής της ανασκαφής Χαβά Ισκάν Ισίκ, ένα μεγάλο σπίτι, που ανήκε σε αριστοκράτη και καταστράφηκε από πυρκαγιά, «έδωσε» στους ανασκαφείς πάνω από 200 αντικείμενα καθημερινής χρήσης, τα οποία θεωρούνται ότι είναι 2.350 ετών. Ανάμεσά τους δοχεία τροφίμων, ζυγαριές, αγαλματάκια, νομίσματα και πολλοί αργαλειού του 350 π.Χ.
Το εύρημα, ωστόσο, που ενθουσίασε τους ανασκαφείς είναι ένα πήλινο μπιμπερό, ενώ ιδιαίτερα θεωρούνται μία χάλκινη κορνίζα καθρέφτη και ένα σιδερένιο πιρούνι. «Εικάζουμε ότι πρόκειται για το σπίτι ενός αριστοκράτ,η καθώς εκείνη την εποχή μόνο οι πλούσιοι και οι αριστοκράτες χρησιμοποιούσαν καθρέφτη», είπε η Χαβά Ισκάν Ισίκ.
Τα χειροποίητα αυτά αντικείμενα αναμένεται να προσφέρουν σημαντικές πληροφορίες για την καθημερινή ζωή στην Ελληνιστική εποχή.