Μια μεγάλη μουσική συνάντηση, ένα παραδοσιακό μουσικοχορευτικό υπερθέαμα με τίτλο «Κρήτη-Ρόδος-Πόντος, μια αγκαλιά», είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι θεατές την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου στο ασφυκτικά γεμάτο Θέατρο της Μεσαιωνικής Τάφρου στη Ρόδο. Η μουσικοχορευτική συνάντηση κατάφερε να παντρέψει με τρόπο εντυπωσιακό την πλούσια και διαχρονική λαϊκή κληρονομιά τριών πολιτισμών: των Δωδεκανησίων, των Ποντίων και των Κρητών.
Στο μοναδικό αυτό μουσικό ταξίδι οδηγοί ήταν οι Ματθαίος και Κωνσταντίνος Τσαχουρίδης, ο Βασίλης Σκουλάς, και Ροδίτες καλλιτέχνες παραδοσιακής μουσικής.
Όλοι χειροκρότησαν το ταξίδι με τις δυο αδελφές λύρες, την κρητική του Βασίλη Σκουλά και την ποντιακή του Ματθαίου Τσαχουρίδη, ο ήχος των οποίων παρέσυρε τα χορευτικά της Αδελφότητος Κρητών «Ο Ψηλορείτης» και του Συλλόγου Ποντίων Ρόδου «Ο Διγενής» σε αντικριστούς χορούς. Στην παράσταση επίσης συμμετείχαν η Χριστίνα Κόζα και ο Γιάννης Κλαδάκης, οι οποίοι άνοιξαν την εκδήλωση με παραδοσιακή μουσική της Ρόδου.
(Βίντεο: KolossosNews)
Το πρωτοφανές μουσικό σμίξιμο Κρήτης, Πόντου και Ρόδου συνδιοργάνωσαν η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου με την Αδελφότητα Κρητών Ρόδου «Ο Ψηλορείτης» και το Σύλλογο Ποντίων Ρόδου «Ο Διγενής», στο πλαίσιο της ανάδειξης, εκ μέρους της Περιφέρειας, της παράδοσης ως βασικού πυλώνα της πολιτιστικής μας ταυτότητας.
(Φωτ.: rodiaki.gr)
Οι πρόεδροι των συλλόγων Κρητών και Ποντίων, Γιάννης Νιωτάκης και Φωτεινή Ελευθεριάδου αντίστοιχα, μετά το τέλος της παράστασης χάρισαν στον περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου Γιώργο Χατζημάρκο και στον εντεταλμένο Πολιτισμού Δωδεκανήσου Κάλλιστο Διακογεωργίου από μια λύρα στον καθένα, κρητική και ποντιακή, ως ενθύμιο της μεγάλης διοργάνωσης.
(Βίντεο: KolossosNews)
Αξίζει να σημειωθεί ότι η είσοδος στη μεγάλη συναυλία παραδοσιακής μουσικής ήταν ελεύθερη για το κοινό, με προαιρετική την προσφορά, κατά την είσοδο, τροφίμων μακράς διαρκείας για το Κοινωνικό Παντοπωλείο της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, το οποίο ενισχύει ευπαθείς κοινωνικές ομάδες των νησιών.