«Κομμάτια» από τα μυστικά που κρύβει ο βυθός των Αντικυθήρων φέρνουν κάθε χρόνο στο φως οι αρχαιολόγοι. Φέτος η Εφορεία Εναλίων Αρχαιοτήτων οργάνωσε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά υποβρύχια ανασκαφή, από τις 4 έως τις 20 Σεπτεμβρίου με «σύμμαχο» τις καλές καιρικές συνθήκες.
Οι δύτες εργάστηκαν στον οριοθετημένο χώρο που πέρσι «έδωσε» σκελετικά κατάλοιπα, ενώ επεκτάθηκαν και σε δύο ακόμα περιοχές, κάτω από μεγάλους λίθινους όγκους οι οποίοι κατέληξαν στο βυθό έπειτα από κάποιο ισχυρό σεισμό. Από εκεί ανασύρθηκαν στην επιφάνεια θραύσματα χάλκινων και μαρμάρινων αγαλμάτων, τα οποία θα αποτελέσουν αντικείμενο μελλοντικής έρευνας.
Ανάμεσα στα πιο σημαντικά ευρήματα της φετινής αποστολής βρίσκονται ένα χάλκινο δεξί χέρι αγάλματος από τον ώμο έως τα δάχτυλα, και χάλκινο τμήμα με πτυχώσεις ενδύματος που προέρχεται από άγαλμα. Επίσης βρέθηκε συσσωμάτωμα που δημιουργήθηκε από κάποιο σιδερένιο αντικείμενο, το οποίο έχει πλήρως οξειδωθεί και έχει αφήσει το αποτύπωμά του. Στο ίδιο συσσωμάτωμα παρατηρήθηκαν εγκλωβισμένα φύλλα μολύβδου, όστρακα και κομμάτια ξύλου, ενώ μέσα σε αυτό, όπως έδειξε η ραδιογραφία, υπάρχει και μία μεσόμφαλη μεταλλική φιάλη.
(Φωτ.: ΥΠΠΟΑ)
Η φετινή ανασκαφή έδωσε μια ορθογώνια ακέραιη πλάκα από πολύχρωμο ερυθρωπό μάρμαρο από επίστεψη τράπεζας, μια ενσφράγιστη λαβή αμφορέα παρόμοια με δύο άλλες που είχαν εντοπιστεί σε παλαιότερες έρευνες, και ένα δισκοειδές αντικείμενο πολύ οξειδωμένο πάνω στο οποίο, σύμφωνα με τη ραδιογραφία, υπάρχει παράσταση ζώου, πιθανόν βοοειδούς.
Συσσωμάτωμα σιδερένιου αντικειμένου (φωτ.: ΥΠΠΟΑ)
Ξύλινο τμήμα από το ίδιο το πλοίο (κέλυφος και νομείς), σε συνδυασμό με παλαιότερα ευρήματα του φορτίου και με δεδομένο το σημείο εντοπισμού του ναυαγίου, εμπλουτίζει τις πληροφορίες που έχουν οι αρχαιολόγοι για το ναυάγιο. Οι δύτες έφεραν στην επιφάνεια (ή έβαλαν «σημάδια) σε αντικείμενα που μαρτυρούν την παρουσία της ομάδας Κουστό-ΥΠΠΕ το 1976.
Η υποβρύχια ανασκαφή τελεί υπό την αιγίδα της Προεδρίας της Δημοκρατίας, και η χρηματοδότησή της έγινε από πόρους που εξασφάλισε ο δρ Μπρένταν Φόλεϊ, αρχαιολόγος-τεχνολόγος στο Πανεπιστήμιο Λουντ.
Την έρευνα υποστήριξαν η ελβετική εταιρεία Hublot, το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη, το Swordspoint Foundation, η Autodesk, η ΟΤΕ-COSMOTE, και η Επιτροπή Εγχωρίου Περιουσίας Κυθήρων και Αντικυθήρων. Ο Δήμος Κυθήρων παρείχε όλες τις δημοτικές υποδομές φιλοξενίας, ενώ ιδιαίτερη συμβολή είχαν και οι κάτοικοι των Αντικυθήρων. Ιδιαίτερες ευχαριστίες οφείλονται στον Δήμο Κυθήρων, ο οποίος παρέχει όλες τις δημοτικές υποδομές φιλοξενίας στα Αντικύθηρα, καθώς και στους κατοίκους των Αντικυθήρων.