Εφοδιασμένος με θετική ενέργεια, ο υπεραθλητής Γιώργος Ζαχαριάδης ή Τεμόν ΑΕΚ, όπως τον ξέρουν πολλοί, ξεκίνησε σήμερα το πρωί από το Παναθηναϊκό Στάδιο, στις 6:00, τον αγώνα δρόμου προς τη Σπάρτη με σκοπό να διανύσει συνολικά 250 χιλιόμετρα. Ο υπεραθλητής αναμένεται να φτάσει στον τερματισμό του, τον τάφο του Λεωνίδα, αύριο το απόγευμα.
Ο αγώνας δρόμου του αθλητή γίνεται με στόχο τη δημοσιοποίηση της δράσης για την απελευθέρωση του Πόντιου ακτιβιστή στην Τουρκία Γιάννη Βασίλη Γιαϊλαλί.
Ο Γ. Ζαχαριάδης κατά τη διαδρομή του «Ση ελευθερίας τη στράταν», όπως έχει ονομαστεί, θα περάσει από κεντρικά σημεία κάνοντας αρκετές στάσεις για ξεκούραση.
Την προσπάθεια του αθλητή στηρίζει η Επιτροπή για τη Διεθνοποίηση και την Αναγνώριση της Γενοκτονίας «Εύξεινος Λόγος», η ενέργεια της οποίας, όπως τονίζεται σε ανακοίνωσή της, «είναι μία ακόμη πράξη δημοσιοποίησης της παράνομης κράτησης του Γιάννη». Όπως αναφέρεται στην ίδια ανακοίνωση, η Επιτροπή ελπίζει αυτή η δράση να οδηγήσει στην απελευθέρωση του Πόντιου ακτιβιστή.
Ο Τεμόν ΑΕΚ σε όλη τη διαδρομή θα φορά την μπλούζα που σχεδίασε η Μαργαρίτα Ράντεβα, στην οποία απεικονίζεται με μοναδικό τρόπο ο Γιάννης-Βασίλης Γιαϊλαλί.