«Είναι θαύμα που δεν σκοτώθηκε άνθρωπος, αυτό είπαν όσοι είδαν το μέγεθος της καταστροφής». Με αυτή τη φράση ο δήμαρχος Σαμοθράκης Θανάσης Βίτσας συνοψίζει την πρωτοφανούς έντασης θεομηνία που έπληξε τη Σαμοθράκη, και η οποία άφησε πίσω της πολύ σοβαρές ζημιές σε υποδομές και ζωικό και φυτικό κεφάλαιο, αυτοκίνητα θαμμένα στη λάσπη, και σπίτια και καταστήματα πλημμυρισμένα. Μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο δήμαρχος, που κήρυξε το νησί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, τόνισε ότι είναι αναγκαίο ένα master plan αντιπλημμυρικής προστασίας της Χώρας και περαιτέρω θωράκισης του νησιού.
Οι ορμητικοί χείμαρροι που σχηματίστηκαν το βράδυ της Δευτέρας παρέσυραν κτήρια, δρόμους και γεφύρια, ενώ σημαντικές είναι οι ζημιές στο οδικό δίκτυο αλλά και στο δίκτυο ύδρευσης. Ενδεικτικό της έντασης των φαινομένων είναι ότι ένας τοίχος και μέρος της στέγης του δημαρχείου κατέρρευσαν, και το νερό βρήκε διέξοδο από τα παράθυρα σχηματίζοντας καταρράκτες.
(Φωτ.: Facebook / e-evros.gr)
Σημαντικές είναι και οι ζημιές στο Κέντρο Υγείας, το οποίο γέμισε με λάσπη. Στρατός και ΕΜΑΚ προσπαθούν να το καθαρίσουν, καθώς ζητούμενο είναι να τεθεί άμεσα σε λειτουργία. Το νοσοκομείο Ξάνθης και άλλες δομές της 4ης Υγειονομικής Περιφέρειας ήδη έστειλαν φάρμακα και υγειονομικό υλικό.
Η Πυροσβεστική έχει αναλάβει την άντληση του νερού, κλιμάκια της Γενικής Γραμματείας Υποδομών, της Εγνατίας Οδού και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας-Θράκης βοηθούν στην αποκατάσταση του οδικού δικτύου και των δικτύων υδραυλικών και μηχανολογικών εγκαταστάσεων, ενώ κλιμάκια του ΕΛΓΑ ξεκίνησαν την καταγραφή.
Ο δήμος, από τη μεριά του, σήμερα θα προχωρήσει σε έκτακτες προσλήψεις προσωπικού που θα αναλάβει να καθαρίσει με τα χέρια τη Χώρα, καθώς τα μηχανήματα δεν χωράνε. Στον συγκεκριμένο παραδοσιακό οικισμό καταλήγουν τέσσερα ρέματα, τα οποία έφεραν τεράστιες ποσότητες λάσπης.
Ο δήμαρχος Σαμοθράκης εκτιμά ότι σημαντικά είναι και τα προβλήματα στη νότια πλευρά του νησιού. «Η Παχιά Άμμος αποκλείεται να είναι προσβάσιμη, γιατί σίγουρα θέλει καθαρισμό. Έχει διαβάσεις ιρλανδικού τύπου και ξέρω, βάσει της απλής λογικής, γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή πρόσβαση, ότι εκεί έχουν πρόβλημα και πρέπει να περάσουν μηχανήματα», σημείωσε.