Φορώντας την απαγορευμένη κιτρινόμαυρη φανέλα με το σύνθημα «Δεν ξεχνώ – Πάντα τιμώ» οι παίκτες της ΠΑΕ Ποντίων Θρυλορίου έλαβαν μέρος στον αγώνα δρόμου 5 χλμ του Via Egnatia Run Κομοτηνής που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου. Η Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης διοργάνωσε το 3ο φεστιβάλ Via Egnatia στο οποίο ενσωματώθηκε φέτος ο πρώτος αγώνας δρόμου, στον οποίο πήραν μέρος περισσότεροι από 370 δρομείς.
Οι συμμετέχοντες διένυσαν μια διαδρομή που περνούσε από όλα τα ιστορικά μνημεία της Κομοτηνής και κατέληγε στο Βυζαντινό Κάστρο.
Οι παίκτες της ΠΑΕ Ποντίων Θρυλορίου, μετά τη βαριά τιμωρία που τους επιβλήθηκε από την Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Θράκης για τον αγώνα με την Αναγέννηση Παγουρίων –λόγω της περιβολής τους με τη φανέλα για τη Γενοκτονία– έλαβαν μέρος στον αγώνα δρόμου φορώντας τις ίδιες φανέλες συνεχίζοντας να αγωνίζονται για τα πιστεύω τους. Πέρα από την προσοχή του κόσμου, μερικοί κατάφεραν να κερδίσουν και μετάλλια στις κατηγορίες του αγώνα στις οποίες συμμετείχαν.
Η εκκίνηση του αγώνα (βίντεο: inkomotini.gr)