Η Εύξεινος Λέσχη Βέροιας άνοιξε της πόρτες της και υποδέχτηκε τους επίδοξους νέους σκιτσογράφους. Χθες πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση για την εκμάθηση σκίτσου με δάσκαλο τον Δημήτρη Νικολαΐδη, γνωστό στους Πόντιους από το πρώτο εγχειρίδιο εκμάθησης σκίτσου στην ποντιακή διάλεκτο, το Βήμαν-βήμαν μαθέματα για σχεδίασμαν γι’ αμάθετους.
Τους μαθητές καλωσόρισε ο υπεύθυνος του τμήματος και γενικός γραμματέας της Λέσχης Νικόλαος Τομπουλίδης. Παρών ήταν και ο πρόεδρός της Παύλος Σαρημιχαηλίδης ο οποίος υποσχέθηκε στο επόμενο μάθημα να κάνει κι αυτός το δικό του σκίτσο.
Στην πρώτη συνάντηση οι μαθητές αντάλλαξαν αναμνήσεις από το καλοκαίρι που πέρασε αλλά κυρίως έκαναν μια πρώτη εισαγωγή στον κόσμο του σκίτσου. Με τη βοήθειά του Δ. Νικολαΐδη οι μαθητές δημιούργησαν τα πρώτα σκίτσα τους με θέμα τη γυναίκα και το δάσος.
- Οι εγγραφές συνεχίζονται. Για περισσότερες πληροφορίες: 23310 72060 από Δευτέρα έως Πέμπτη (ώρες: 17:00-21:00) στη γραμματεία της Ευξείνου Λέσχης Βέροιας.
- Φωτογραφίες: Δημήτρης Νικολαΐδης.