Αγωνιώδεις προσπάθειες καταβάλλουν οι άνδρες των σωστικών συνεργείων στα συντρίμμια του δημοτικού σχολείου «Ενρίκε Ρεμπσαμέν» να απεγκλωβίσουν ένα 12χρονο κορίτσι, το οποίο έδωσε ίχνη ζωής το βράδυ της Τετάρτης. Οι άνδρες των σωστικών συνεργείων, όπως μεταδίδουν τα διεθνή ΜΜΕ, εντόπισαν τα δάχτυλά του παιδιού, κάτω από τα χαλάσματα.
Η μικρή φέρεται να κούνησε τα δάχτυλά του και μετά να μίλησε στους διασώστες, λέγοντας ότι υπάρχουν και άλλα παιδιά ζωντανά δίπλα της.
Από τότε βέβαια έχουν περάσει πάρα πολλές ώρες, χωρίς οι διασώστες να έχουν καταφέρει να την απεγκλωβίσουν. Οι απαισιόδοξοι δηλώνουν ότι είναι δύσκολο να παραμένει ακόμα ζωντανή, οι πιο αισιόδοξοι ελπίζουν ακόμα.
Μια πτέρυγα του «Ενρίκε Ρεμπσαμέν» κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος μετά το φονικό σεισμό των 7,1 Ρίχτερ, την Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου, παρασύροντας στο θάνατο 21 παιδιά 7 έως 13 ετών και πέντε ενήλικες. Ώρα με την ώρα ο αριθμός των νεκρών αυξάνεται. Με βάση τον τελευταίο απολογισμό έχουν φτάσει πλέον τους 251, από τον πιο φονικό που σημειώθηκε στη χώρα τα τελευταία 32 χρόνια.
Μόνη παρηγοριά μέσα στο κλίμα αυτό χάους και οδύνης, η εικόνα χιλιάδων εθελοντών που συνδράμουν με κάθε μέσο, ακόμα και στην απομάκρυνση των χαλασμάτων.