Ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή του ο Ολυμπιονίκης του Ρίο Λευτέρης Πετρούνιας, κατακτώντας το πιο ψηλό σκαλί του βάθρου και στο Challenge Cup 2017 στο Παρίσι. Συγκέντρωσε 15.500 βαθμούς στον τελικό των κρίκων κι άφησε στη δεύτερη θέση με 1.250 βαθμούς τον Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Ουκρανός Ολέγκ Βερνιάιεφ με 14.800 βαθμούς.
Αυτό ήταν το έκτο χρυσό μετάλλιο του Πετρούνια σε ισάριθμους αγώνες τους τελευταίους 19 μήνες.
Στο διάστημα αυτό πανηγύρισε διαδοχικούς θριάμβους στο περσινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βέρνης (Μάιος 2016), στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο (Αύγουστος 2016) και συνέχισε εξίσου εντυπωσιακά φέτος, επικρατώντας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Θεσσαλονίκης (Μάρτιος 2017), στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μπακού (Μάρτιος 2017), στο Ευρωπαϊκό του Κλουζ (Απρίλιος 2017), για να έρθει τώρα ο θρίαμβός του και στο Παρίσι.