Με αφορμή τη συμπλήρωση 95 χρόνων από την καταστροφή της Σμύρνης διοργανώθηκαν την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου εκδηλώσεις μνήμης στη Νίκαια με τους κατοίκους της περιοχής να δίνουν σύσσωμοι το παρών.
Στις εκδηλώσεις τιμήθηκε και η μνήμη του εθνομάρτυρα Μητροπολίτη Σμύρνης Χρυσοστόμου και όλων των θυμάτων της Γενοκτονίας του ελληνισμού της Ανατολής.
Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με την Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Καθεδρικό Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου, όπου ο μητροπολίτης Νικαίας Αλέξιος εκφώνησε πανηγυρικό λόγο στον οποίο αναφέρθηκε στο φρικτό τέλος του μητροπολίτη Χρυσόστομου και όλων όσων χάθηκαν στα ζοφερά εκείνα χρόνια. Στη συνέχεια ακολούθησε η λιτάνευση της εικόνας των Μικρασιατών Μαρτύρων στους δρόμους γύρω από το ναό, συνοδεία πλήθους κόσμου.
Τη λιτανεία συνόδευσε μουσικά η μπάντα της Πυροσβεστικής, ενώ έδωσαν το παρών με τις σημαίες, τα λάβαρα και τις παραδοσιακές ενδυμασίες τους μαθητές σχολείων της Νίκαιας και τα μέλη των σωματείων Αδελφότητα Βιθυνών, Σύλλογος Νησιού Πισιδίας «Οι Άγιοι Ανάργυροι», Ένωση Δαρδανελιωτών, Ένωση Ποντίων Νίκαιας-Κορυδαλλού, Ένωση Ρενκιωτών Νικαίας «Ο Άγιος Γεώργιος», Ένωση Κρητών Κορυδαλλού – Νίκαιας – Αγ. Ιωάννου Ρέντη «Άγιος Ανδρέας Κρήτης».
Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν στο δημαρχείο της Νίκαιας με την εκδήλωση που διοργάνωσε η Αδελφότητας Βιθυνών με κεντρικό ομιλητή τον πρόεδρο της Οικουμενικής Ομοσπονδίας Κωνσταντινουπολιτών (ΟΙΟΜΚΩ) Νικόλαο Ουζούνογλου. Η ομιλία του είχε θέμα «Η σημασία της στενής σχέσης των απογόνων προσφύγων της Μικρασιατικής Καταστροφής με τους τόπους καταγωγής τους στην Ανατολή».