Ένα ταξίδι στο χρόνο μέσα από εικόνες και αισθήσεις ήταν η εκδήλωση μνήμης «Η Σμύρνη μέσα από καρτ-ποστάλ» που διοργάνωσε η Δημοτική Βιβλιοθήκη Καβάλας «Βασίλης Βασιλικός» σε συνεργασία με το Σύλλογο Μικρασιατών Καβάλας «Μνήμη Μικράς Ασίας» τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου.
Η εκδήλωση, φόρος τιμής σε όσους έχασαν τη ζωή τους στις τραγικές στιγμές των διωγμών, μετέφερε τον κόσμο που την παρακολούθησε σε μια ένδοξη εποχή για τον ελληνισμό, που είχε ως κατάληξη τη Μικρασιατική Καταστροφή.
Η οικονομική ζωή, το εμπόριο, η ναυτιλία, η βιοτεχνία, η εκπαίδευση και ο πολιτισμός είναι ένα μικρό δείγμα των θεμάτων που αναλύθηκαν και αποδεικνύουν την ευημερία του Μικρασιατικού Ελληνισμού. Τις κάρτες παρουσίασε ο Λουκάς Χριστοδούλου, πρόεδρος της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή της χορωδίας του Συλλόγου Μικρασιατών Καβάλας η οποία συγκίνησε το κοινό με την ερμηνεία σμυρναίικων τραγουδιών.