Τη στιγμή που η ρύπανση από την πετρελαιοκηλίδα του δεξαμενόπλοιου «Αγία Ζώνη ΙΙ» έχει επεκταθεί έως τις ακτές της Φρεαττύδας και της Πειραϊκής, η οργή και η αγανάκτηση των κατοίκων της Σαλαμίνας ξεχειλίζουν για τη μεγάλη οικολογική καταστροφή.
Οι μαύρες πλέον ακτές της Σαλαμίνας είναι αδιάψευστος μάρτυρας της καταστροφής που θα έχει σοβαρές επιπτώσεις, όχι μόνο στο περιβάλλον.
«Ο κόσμος της Σαλαμίνας είναι αγανακτισμένος από όλη αυτή την υποβάθμιση που δέχεται το νησί μας τα τελευταία χρόνια», ανέφερε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο Γρηγόρης Αργυρός, δημότης Σαλαμίνας και πρόεδρος της Ομοσπονδίας Εξωραϊστικών Συλλόγων του νησιού, ο οποίος καταγγέλλει μεγάλη καθυστέρηση ως προς την άμεση κινητοποίηση των Αρχών.
«Η ρύπανση θα φέρει το νησί 10 χρόνια πίσω σε ό,τι αφορά το οικοσύστημα», συνεχίζει ο ίδιος και διερωτάται γιατί έπρεπε να φτάσει πρώτα το μαζούτ στις ακτές για να καθαριστούν. «Δεν δεχόμαστε πλέον άλλη υποβάθμιση του νησιού», τονίζει και προαναγγέλλει συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας των κατοίκων.
Η θάλασσα μεταξύ Κυνόσουρας και Σεληνίων έχει μετατραπεί σε έναν «μαύρο καμβά», ενώ η οσμή από τα πετρελαιοειδή και την πίσσα είναι κάτι παραπάνω από έντονη. «Κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για τη Σαλαμίνα μας», ανέφεραν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ οι εθελοντές που συμμετέχουν στις εργασίες καθαρισμού των ακτών.
Ακτή Κυνόσουρας (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Παντελής Σαΐτας)
Όμως, πέρα από την οικολογική καταστροφή, πολύ σοβαρό είναι και το οικονομικό πλήγμα για τους ανθρώπους που διατηρούν μαγαζιά εστίασης κοντά στις συγκεκριμένες ακτές.
Τα περισσότερα παραμένουν πλέον κλειστά μετά το συμβάν. «Ευτυχώς που το ατύχημα συνέβη στην εκπνοή του καλοκαιριού», αναφέρουν οι πλέον αισιόδοξοι, που παραμένουν στα μαγαζιά τους.
«Η περιοχή έχει νεκρώσει» είχε αναφέρει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, η δήμαρχος Σαλαμίνας Ισιδώρα Νάννου-Παπαθανασίου, τονίζοντας πως οι τοπικές Αρχές θα προχωρήσουν σε όλες τις νόμιμες ενέργειες ώστε να αποδοθούν ευθύνες και να υπάρξουν αποζημιώσεις για τους ανθρώπους της περιοχής και τη Σαλαμίνα.
Συναγερμός και στη Φρεαττύδα
Στο μεταξύ, οι άνεμοι μετέφεραν, από το μεσημέρι της Τρίτης, κομμάτια της πετρελαιοκηλίδας κοντά στις ακτές της Φρεαττύδας όπου η δυσοσμία είναι έντονη. Σύμφωνα με ανακοίνωση του Δήμου Πειραιά, ο αρχηγός του Λιμενικού Σώματος ενημέρωσε τον δήμαρχο της πόλης, ότι σήμερα το πρωί θα εκτιμηθεί καλύτερα η κατάσταση και θα γίνουν γνωστές λεπτομέρειες για τον τον τρόπο αλλά και για το χρονοδιάγραμμα καθαρισμού της περιοχής της Πειραϊκής.
Πάντως, ο αντιπεριφερειάρχης Πειραιά Γιώργος Γαβρίλης έχει ζητήσει να συγκληθεί, σήμερα, έκτακτη σύσκεψη για το θέμα στο υπουργείο Ναυτιλίας, προκειμένου να υπάρξει πλήρη ενημέρωση για την εξέλιξη της κατάστασης.