Με επιμνημόσυνη δέηση που τέλεσε ο αρχιεπίσκοπος Κρήτης Ειρηναίος και κατάθεση στεφάνων στο μνημείο Μικρασιατικού Ελληνισμού τιμήθηκε στο Ηράκλειο την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου η Ημέρα Εθνικής Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας.
Στεφάνια κατέθεσαν ο αντιπεριφερειάρχης Κρήτης Νίκος Ξυλούρης, εκπρόσωπος του δημάρχου Ηρακλείου, εκπρόσωποι πολιτικών και στρατιωτικών Αρχών, οργανώσεων αποστράτων και μικρασιατικών συλλόγων.
Νωρίτερα στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Μηνά τελέστηκε μνημόσυνο και ακολούθησε επίσημη δοξολογία στην οποία χοροστάτησε ο αρχιεπίσκοπος Κρήτης Ειρηναίος. Για το ιστορικό των δραματικών ημερών μίλησε ο διευθυντής του 49ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου Γιώργος Στειακάκης.