Ένα μήνυμα αλληλεγγύης στέλνουν με τα έργα τους είκοσι ένας ζωγράφοι και γλύπτες του Τομέα Εικαστικών Παρεμβάσεων & Εφαρμογών (ΤΕΠΕ) του Γ.Ν. Παπαγεωργίου. Το δύσκολο ταξίδι της προσφυγιάς, η μαρτυρική νοσταλγία για τις ρίζες και τους τόπους των προγόνων, οι μνήμες και τα συναισθήματα του ξεριζωμού θα ζωντανέψουν στην έκθεση «Χαμένες πατρίδες του ελληνισμού» που φιλοξενείται στο Συνεδριακό Κέντρο «Ιωάννης Βελλίδης» στο πλαίσιο της 82ης ΔΕΘ.
Με όπλο την κοινή γλώσσα της τέχνης, 21 εικαστικοί με 25 έργα καταγράφουν το δράμα των ανθρώπων που εγκατέλειψαν τις ρίζες τους και έζησαν το μαρτυρικό ταξίδι της προσφυγιάς.
Η έκθεση ταξιδεύει τον επισκέπτη από τη Σμύρνη και την Ιωνία μέχρι την Κωνσταντινούπολη, τον Πόντο, την Κύπρο και την αρχαία Ελλάδα. Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν σήμερα Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου στο φουαγέ του «Ι. Βελλίδης» στις 20:00 από τον πρόεδρο της ΔΕΘ-Helexpo Τάσο Τζήκα και τον πρόεδρο του Τομέα Εικαστικών Παρεμβάσεων και Εφαρμογών του Γ.Ν. Παπαγεωργίου Αντώνη Φιλιππόπουλο. Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Γ.Ν. Παπαγεωργίου.
- Η έκθεση θα είναι επισκέψιμη καθημερινά 16:00-22:00 και τα σαββατοκύριακα 10:00-22:00, με ελεύθερη είσοδο.