Παρουσία πολλών μελών και φίλων πραγματοποιήθηκε χθες, Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου, ο αγιασμός και η εκδήλωση για την έναρξη των χορευτικών τμημάτων στο Σύλλογο Μικρασιατών Κοζάνης. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης ανακοινώθηκε και επίσημα, διά στόματος της προέδρου του συλλόγου Φωτεινής Καμίτα, ότι οι διαδικασίες ανέγερσης ιστορικού μνημείου για τον Μικρασιατικό πολιτισμό στην πόλη της Κοζάνης προχωρούν κανονικά, αφού το ΔΣ του συλλόγου κατάφερε να πάρει το «πράσινο φως» από το Δημοτικό Συμβούλιο.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με τον καθιερωμένο αγιασμό για την έναρξη μιας καλής και δημιουργικής χρονιάς όλων των δραστηριοτήτων του συλλόγου.
«Με τη βοήθεια του Θεού όλοι πρέπει να είμαστε ενωμένοι γιατί έτσι προσπαθούμε για το καλύτερο, τη διατήρηση της μνήμης και των παραδόσεών μας» ανέφερε η πρόεδρος του συλλόγου στο λόγο της. Αργότερα ανακοίνωσε την ανέγερση του μνημείου μικρασιατικού πολιτισμού στην Κοζάνη, καθώς ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες και το Δημοτικό Συμβούλιο συμφώνησε στη δημιουργία του. «Ένα μνημείο που θα θυμίζει τον μικρασιατικό ελληνισμό μάς παραπέμπει στην ιστορία των προγόνων μας και στη διατήρηση της μνήμης», ανέφερε χαρακτηριστικά η Φ. Καμίτα.
Μετά τον αγιασμό πραγματοποιήθηκε η έναρξη των χορευτικών τμημάτων των ενηλίκων με τον κόσμο να ανταλλάσσει ευχές για μια παραγωγική και δημιουργική χρονιά.