Το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2017 ο ΑΟ Τριγλίας Ραφήνας, πιστός στις αξίες του και την μικρασιατική του παράδοση, διοργανώνει, υπό την αιγίδα του ΔΟΠΑΠ Ραφήνας-Πικερμίου και της ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής, το ποδοσφαιρικό τουρνουά με την επωνυμία «Χρυσοστόμεια 2017». Πρόκειται για ένα αθλητικό γεγονός με πολιτιστική και ιστορική αξία (διοργανώνεται για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά) και είναι αφιερωμένο στη μνήμη του εθνομάρτυρα και ιερομάρτυρα Αγίου Χρυσοστόμου Σμύρνης.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο δημοτικό γήπεδο Ραφήνας με παρουσία τεσσάρων ομάδων, που έλκουν την καταγωγή τους ή εδρεύουν σε δήμους με έντονο το μικρασιατικό στοιχείο.
Οι φετινές συμμετέχουσες ομάδες θα είναι η ΠΑΕ Ατρόμητος, η ΠΑΕ Πανιώνιος, ο Μικρασιατικός Καισαριανής και η Τριγλία Ραφήνας. Τα παιχνίδια θα είναι διάρκειας μίας ώρας (30 λεπτά ανά ημίχρονο) και την επόμενη ημέρα, την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου θα διεξαχθεί ο τελικός αγώνας, με τους νικητές των δύο παιχνιδιών της προηγούμενης ημέρας.