Παρά το ότι ο καιρός έδειχνε σημάδια για βροχή, η προσέλευση του κόσμου ήταν μεγάλη στη συναυλία μνήμης για τα 95 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, που συνδιοργάνωσαν το υπουργείο Μακεδονίας-Θράκης και η Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων και Σωματείων Νομού Σερρών την περασμένη Τρίτη, στο Κυβερνείο (Παλατάκι) Θεσσαλονίκης. Ωστόσο η εκδήλωση δεν ολοκληρώθηκε καθότι ξέσπασε βροχή, και οι συνδιοργανωτές συμφώνησαν να επαναληφθεί η συναυλία σε άλλη ημερομηνία.
Γνωστά τραγούδια από τις αλησμόνητες πατρίδες ερμήνευσαν ο Πασχάλης Τόνιος, η Πανδώρα Καμπούρη και η ορχήστρα «Ανατολικά της Δύσης».
Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Σερραϊκών Συλλόγων Παναγιώτης Σαμαράς κατά το χαιρετισμό του, αφού ευχαρίστησε τον κόσμο για την ανταπόκριση, είπε μεταξύ άλλων: «Ένα μελανό κομμάτι της ιστορίας του ελληνισμού, που δίδαξε όμως πολλά. Το σημαντικότερο, την αναγκαιότητα για την ειρηνική συνύπαρξη των λαών χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι ξεχνάμε. Το αντίθετο μάλιστα. Θυμόμαστε, τιμούμε και σήμερα τραγουδάμε».
«Ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε την ιστορία μας, πάντοτε να γυρίζουμε πίσω», είπε μεταξύ άλλων η αντιπρόεδρος Ομοσπονδίας Σερραϊκών Συλλόγων Βασιλική Σπάση-Παπαγεωργίου.
- Φωτογραφίες: Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων και Σωματείων Νομού Σερρών Θεσσαλονίκης.