Μεγάλη γιορτή σήμερα για όσους ακολουθούν πιστά το παλαιό ημερολόγιο. Η Κοίμηση της Θεοτόκου, μητέρας όλων των χριστιανών, τιμάται στις 28 Αυγούστου από Πόντιους και μη.
Την τιμητική της έχει και η Παναγία Σουμελά Αχαρνών της Ιεράς Μητρόπολης Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως, όπου σήμερα στις 19:00 θα γίνει λιτάνευση της ιεράς εικόνας της Παναγίας Σουμελά.
Χθες τελέστηκαν Θεία Λειτουργία, Εσπερινός και η Ακολουθία του Επιταφίου της Θεοτόκου, ενώ ήδη από τις 22 Αυγούστου έχει ξεκινήσει και το καθιερωμένο πανηγύρι. Οι εκδηλώσεις αναμένεται να κορυφωθούν σήμερα και αύριο με ένα εξαιρετικό καλλιτεχνικό πρόγραμμα.
Την αυλαία των διήμερων εκδηλώσεων ανοίγει ο λυράρης Ηλίας Υφαντίδης με το επιτελείο του, ενώ αύριο θα ακολουθήσει ο Δημήτρης Καρασαββίδης με τους συνεργάτες του. Τις εκδηλώσεις θα πλαισιώνουν ποντιακά χορευτικά συγκροτήματα που θα παρουσιάσουν παραδοσιακούς ποντιακούς χορούς.