Είναι η στιγμή που ο ιερέας θα πάρει τα τρία κλειδιά και θα ανοίξει το προσκυνητάρι για να βγάλει τη θαυματουργή εικόνα της Παναγίας της Οδηγήτριας, της Παναγίας Σουμελά, από το σημείο όπου φυλάσσεται καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους, για να λιτανευτεί στους δρόμους γύρω από τον ομώνυμο ναό στις πλαγιές του Βερμίου, στην Καστανιά Ημαθίας. Γίνεται πάντα το απόγευμα της 14ης και το πρωί της 15ης Αυγούστου.
Η εικόνα είναι μαυρισμένη, καμένη και ταλαιπωρημένη. Αρκετές ιστορίες που έχουν διασωθεί από στόμα σε στόμα, ακόμη και σε γραπτά, δικαιολογούν αυτή την όψη της.
Εκεί, ένας άλλος ο ιερέας θα τοποθετήσει στη θέση της αυθεντικής εικόνας –και πίσω ακριβώς από το χειρόγραφο Ευαγγέλιο του Οσίου Χριστοφόρου και τον Τίμιο Σταυρό του αυτοκράτορα της Τραπεζούντας Μανουήλ Γ΄ Κομνηνού– ένα πιστό αντίγραφο, για να συνεχίσουν να προσκυνούν οι πιστοί που είναι ήδη μέσα στο ναό. Το «ταξίδι» τής από αιώνων εικόνας έχει ξεκινήσει ακόμα μια φορά.
Στη συνέχεια, αφού θα τοποθετηθεί μέσα στο ειδικό κουβούκλιο, έξω από το ναό, που είναι διακοσμημένο με λογιών-λογιών λουλούδια, θα ξεκινήσει η λιτανεία της στους γύρω δρόμους. Την εικόνα –που την κρατούν ζιπκοφόροι– θα περιμένουν υπομονετικά χιλιάδες πιστοί μέχρι να περάσει από πάνω τους, ως ευλογία.
Διάφορα τροπάρια, ευχές, χαμόγελα και δάκρυα θα την συνοδεύουν σε όλο το διάβα της μέχρι να επιστρέψει στο ναό. Κάπου εκεί θα τελειώσει η διαδρομή της. Θα τοποθετηθεί πάλι στο προσκυνητάρι, αφού πρώτα βγάλουν οι ιερείς το πιστό αντίγραφο, και θα περιμένει πάλι υπομονετικά μέχρι να βγει και πάλι από το σημείο που φυλάσσεται.
Βασίλης Καρυοφυλλίδης