Εκκλησίες, σπίτια, μονοπάτια και βρύσες φωτογράφισε η Αϊσέ Τουρσούν στο χωριό Κρηνίτα, ένα από τα μεγαλύτερα της επαρχίας Όφεως.
Παλιά είχε 350 Έλληνες κατοίκους που συντηρούσαν την εκκλησία των Ταξιαρχών Γαβριήλ και Μιχαήλ και τριώροφο οκτατάξιο σχολείο (1908). Οι κάτοικοί του είχαν ιδρύσει πολυάριθμη κοινότητα στο Βατούμ.
Στο χωριό, που ήταν φιλοπρόοδο, λειτουργούσε η Φιλόπτωχος Αδελφότητα «Η Πρόοδος», με παράρτημα στο Βατούμ, ενώ το 1917 ιδρύθηκε και ο σύλλογος «Πελαργός».
- Δείτε παρακάτω (Gallery) τις φωτογραφίες που δημοσίευσε στο Facebook η Αϊσέ Τουρσούν.