Τετραήμερη εκδρομική απόδραση (19-21 Ιουλίου) πραγματοποίησε πριν από λίγες μέρες η Εύξεινος Λέσχη Ποντίων Νάουσας στην Τήνο, συνδυάζοντας ολιγοήμερες διακοπές και προγραμματισμένες εμφανίσεις στο νησί.
Το εφηβικό χορευτικό συγκρότημα της Λέσχης έλαβε μέρος στο 2ο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Τήνου.
Το φεστιβάλ διοργανώθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά με απόλυτη επιτυχία από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) στον υπαίθριο χώρο του Μουσείου Μαρμαροτεχνίας, στο γραφικό χωριό Πύργος.
Το κοινό ενθουσιάστηκε με την παρουσία και τη ζωντάνια του ποντιακού συλλόγου, ενώ εμφανές ήταν το ενδιαφέρον και η συγκίνηση όλων για τη Βιβλιοθήκη Αργυρουπόλεως και τις προσπάθειες διάσωσής της, στις οποίες και αναφέρθηκε ο πρόεδρος Φώτης Φανιάδης κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.
Μετά το πέρας της εκδήλωσης ο πρόεδρος της Ευξείνου Λέσχης Ποντίων Νάουσας πρόσφερε ψηφιοποιημένα αρχεία της βιβλιοθήκης και ιστορικά βιβλία με θέμα τον Πόντο στους εκπροσώπους του ΠΙΟΠ και του Δήμου Τήνου. Εκείνοι από την πλευρά τους εκδήλωσαν τη διάθεσή τους για βοήθεια και στήριξη σε οποιοδήποτε θέμα του συλλόγου, ανανεώνοντας το ραντεβού για το επόμενο φεστιβάλ του νησιού.
Τα μέλη του συλλόγου που συμμετείχαν στην εκδρομή είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την εκκλησία της Παναγίας της Τήνου και να προσκυνήσουν την εικόνα Της, ενώ παράλληλα περιηγήθηκαν σε περιοχές του νησιού, ανακαλύπτοντας έτσι την απαράμιλλη ομορφιά του.
- Φωτ.: Εύξεινος Λέσχη Ποντίων Νάουσας.