Μπορεί να είναι ένας από τους νεότερους ποντιακούς συλλόγους, ο Σύλλογος Ποντίων Χίου όμως κατάφερε να μετατρέψει την πιο κεντρική πλατεία της Χίου σε ποντιακό μαχαλά με μουσικές, τραγούδια, χορούς και λιχουδιές της αλησμόνητης πατρίδας.
Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Σύλλογος Ποντίων Χίου διοργάνωσε την επιτυχημένη εκδήλωση «Γιορτή ποντιακού μαχαλά», κατορθώνοντας να κάνει τους Χιώτες να χορεύουν σαν να είναι Πόντιοι.
Η νύχτα έγινε μέρα, καθώς χιλιάδες βεγγαλικά φώτισαν τον ουρανό της Χίου κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης. Τους χορευτές του Συλλόγου συνόδευσαν ο Μιχάλης Παπαδόπουλος (λύρα και τραγούδι), η Λαμπρινή Κάμπουρα (τραγούδι), ενώ το ρυθμό έδινε το νταούλι του Γιάννη Βούκουνα.
Περισσότεροι από 200 χορευτές ένωσαν τις δυνάμεις τους μαγεύοντας τους ντόπιους και επισκέπτες θεατές. Οι ατελείωτες πρόβες των Ποντίων απέδωσαν καρπούς, και όλοι στο τέλος θαύμασαν τους συνεχιστές της ποντιακής παράδοσης.
Από τις πρόβες του Συλλόγου Ποντίων Χίου.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν επίσης τα χορευτικά τμήματα του Πολιτιστικού Συλλόγου Ζυφιά «Η Αγία Παρασκευή», του Πολιτιστικού Συλλόγου Λαγκαδά, του Κέντρου Παράδοσης και Λαογραφίας Νηρηίδες, του Μορφωτικού, Προοδευτικού και Εξωραϊστικού Συλλόγου Χαλκειού και του Ομίλου Μουσικής Παιδείας «Η Αρμονία».