Οι παραγωγοί φουντουκιών στα Κοτύωρα αναζητούσαν τρόπους να αυξήσουν τα εισοδήματά τους και στράφηκαν στην καλλιέργεια μανιταριών πλευρώτους. Κι αυτό γιατί κατάλαβαν πως είναι ένα προϊόν με σταθερή αγορά και με μεγάλη ζήτηση.
Τόσο μεγάλη, που πολλές φορές οι καλλιεργητές δυσκολεύονται να την καλύψουν.
Η καλλιέργειά τους γίνεται συχνά σε μικρά θερμοκήπια 100-200 τετραγωνικών μέτρων, που έχουν κατασκευαστεί σε διάφορες επαρχίες της περιοχής, και συνήθως κάθε 90 μέρες παράγονται 2-3 τόνοι.
(Φωτ.: haberler.com)
Όπως εξηγεί ο Κεμάλ Γιλμάζ, επικεφαλής στη Διεύθυνση Γεωργίας και Κτηνοτροφίας των Κοτυώρων, το μεγαλύτερο πρόβλημα στον Πόντο είναι να βρεθεί καλλιεργήσιμο ίσωμα. Για αυτό και το όλο εγχείρημα κάποιοι το ξεκίνησαν στα υπόγεια των σπιτιών τους. Με τα χρήματα που κέρδισαν, άρχισαν να αναπτύσσουν την επιχείρησή τους και σιγά-σιγά αυξήθηκε και η παραγωγή. Το προϊόν θεωρείται εξαιρετικά σημαντικό και χωρίς μεγάλα προβλήματα στην παραγωγή του.
Ίσως για αυτό και κάποιοι να λένε πως αν τα λεφτοκάρυα είναι ο χρυσός του Πόντου, τα μανιτάρια πλευρώτους πολύ γρήγορα θα είναι το ασήμι του!