Μετά από σχεδόν ένα χρόνο κατασκευής, ένα πιστό αντίγραφο ποντιακής λύρας ύψους 2,5 μέτρων τοποθετήθηκε σε κεντρικό σημείο της Άρδασσας νομού Κοζάνης, ώστε να υπενθυμίζει στους νέους την ποντιακή ταυτότητα του χωριού. Την Κυριακή 25 Ιουνίου, σε κλίμα βαθιάς συγκίνησης, έγιναν τα αποκαλυπτήρια, παρουσία πλήθους κόσμου. Η μεγάλη μεταλλική ποντιακή λύρα που κατασκεύασε, φιλοτέχνησε και δώρισε ο Κυριάκος Καρυπίδης στο χωριό Άρδασσα, είναι αφιερωμένη σε όλους τους Πόντιους πρόσφυγες που μετοίκισαν στο χωριό φεύγοντας από την αλησμόνητη πατρίδα.
«Η ποντιακή λύρα είναι το όργανο που εξωτερικεύει τα συναισθήματα των Ποντίων κουβαλώντας τεράστια ιστορία», ανέφερε ο Αλέξης Παρχαρίδης για το μνημείο.
Στην εκδήλωση των αποκαλυπτηρίων, που διοργάνωσε ο Πολιτιστικός-Μορφωτικός Σύλλογος Άρδασσας, συμμετείχαν χορευτικές ομάδες από ποντιακούς συλλόγους της ευρύτερης περιοχής.
Μπροστά από το μνημείο παρουσιάστηκε ο χορός σέρρα με τον κόσμο να χειροκροτεί συγκινημένος.
Όλη η τελετή των αποκαλυπτηρίων
Θέλοντας να δείξει την αγάπη που τρέφουν οι Πόντιοι για την ποντιακή λύρα, ο Πολιτιστικός-Μορφωτικός Σύλλογος Ποντίων Άρδασσας σε πλακέτα κάτω από το μνημείο αναγράφει το εξής ρητό: «Λύρα που τραγούδησες τα πάθη και τις χαρές των προγόνων μας… Και λες και κλαις και χαίρεσαι».
Μετά την τελετή ακολούθησε ποντιακό γλέντι, ενώ ο Σύλλογος Ποντίων Άρδασσας πρόσφερε στους προσκεκλημένους παραδοσιακά ποντιακά εδέσματα.