Την πτήση του μοιραίου ψεκαστικού ελικοπτέρου που κατέπεσε σήμερα το πρωί στον Σχοινιά μετέδιδε ζωντανά τη στιγμή της πρόσκρουσης ένας από τους τρεις επιβαίνοντες, ο υπάλληλος της εταιρείας ασφαλείας. Το βίντεο που υπάρχει ακόμα στο προφίλ του στο Facebook διαρκεί περίπου 1,5 λεπτό.
Αρχικά φαίνεται ο υδροβιότοπος και στη συνέχεια η χαμηλή πτήση του ελικοπτέρου, μέχρι που προσκρούει στην κολόνα της ΔΕΗ.
Το ελικόπτερο φαίνεται να πετά χαμηλά, περίπου 30-50 πόδια πάνω από το νερό. Ακούγεται μόνο ο ήχος από τη μηχανή και το ελικόπτερο φαίνεται να κινείται με μεγαλύτερη ταχύτητα. Λίγο πριν από τη διασταύρωση με το χωματόδρομο στα τελευταία δευτερόλεπτα του βίντεο φαίνεται δεξιά η κολόνα της ΔΕΗ όπου γίνεται η πρόσκρουση και αμέσως μετά, κλάσματα του δευτερολέπτου διακρίνονται σπίθες. Σε αυτό το σημείο διακόπτεται η εικόνα.
Οι μέχρι στιγμής ενδείξεις οδηγούν στο συμπέρασμα πως το ελικόπτερο κατέπεσε επειδή προσέκρουσε σε καλώδια της ΔΕΗ, που βρίσκονται 150 μέτρα από το σημείο που βρέθηκε η άτρακτος.
Σταθερή η κατάσταση του τρίτου επιβάτη του ελικοπτέρου
Nοσηλευόμενος, σε σταθερή κατάσταση, παραμένει στο Τμήμα Χειρουργικής Θώρακος του ΚΑΤ, ο ασθενής Δ.Ε., 22 ετών, που διεκομίστηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών του νοσοκομείου, στις 11:45 πμ, μετά τον τραυματισμό του από πτώση ελικοπτέρου στο οποίο επέβαινε, όπως αναφέρει το ιατρικό δελτίο του νοσοκομείου.
«Ο ασθενής ήταν προσανατολισμένος σε χώρο και χρόνο, σταθερός αιμοδυναμικά. Ο πλήρης κλινικοεργαστηριακός έλεγχος ανέδειξε τραύματα εκ του θώρακος και ορθοπεδικής φύσης μεσαίας βαρύτητος, μη χρήζοντα επί του παρόντος χειρουργικής παρέμβασης» αναφέρει το ιατρικό δελτίο, που καταλήγει πως ο ασθενής θα παραμείνει στο νοσοκομείο προς παρακολούθηση και περαιτέρω θεραπεία.